Fotovoltaika do 50 kW má zelenou

elektrické vysoké napětí

Poslanci schválili novelu zákona o obnovitelných zdrojích, která umožní stavbu solárních a větrných zařízení s výkonem do 50 kW bez stavebního povolení a bez licence.

Poslanci schválili klíčovou novelu, která umožní instalaci obnovitelných zdrojů energie do 50 kW bez nutnosti získání licence a stavebního povolení. Tento krok se předpokládá, že podpoří rozvoj malých solárních/fotovoltaických elektráren a větrných turbín pro domácnosti a menší podniky.

Novela by mohla pomoci lidem, kteří byli odraděni náklady a složitostí získání povolení pro instalaci obnovitelných zdrojů energie. Díky novému zákonu bude nyní snazší a levnější instalovat solární panely a větrné turbíny na střechách domů a budov, a tak snížit závislost na fosilních palivech a snížit náklady na energii.

Tento krok by mohl také pomoci podnikům, které se specializují na instalaci obnovitelných zdrojů energie. Malé firmy by mohly mít větší šanci získat zakázky na instalaci solárních panelů a větrných turbín, což by mohlo vést k větší konkurenceschopnosti a dalšímu rozvoji trhu s obnovitelnou energií.

Je třeba poznamenat, že novela zákona se vztahuje pouze na instalace do výkonu 50 kW. Pokud chcete instalovat větší solární elektrárny nebo větrné turbíny, stále budete potřebovat licence a stavební povolení. Nová pravidla také stanoví některé podmínky, jako například nutnost respektovat zákony týkající se ochrany přírody a krajiny a zamezit negativním vlivům na okolí.

Vzhledem k tomu, že obnovitelné zdroje energie jsou jedním z klíčových nástrojů pro boj proti klimatické změně, může novela představovat významný krok směrem k udržitelnému rozvoji.

18.01.2023 podepsal novelu prezident republiky, poté byla odeslána do Sbírky zákonu a dnem 24. ledna začala platit.